• Datum: 14 december 2026
  • Tijd: 12:00 - 16:30
  • Locatie: Rijksontmoetingsplein Leiden

Meer info volgt na aanmelding

Elke burger moet erop kunnen vertrouwen dat de overheid persoonsgegevens rechtmatig, veilig en op een transparante wijze verwerkt én beschikbaar stelt als het nodig is. Deze RADIO workshop, biedt beleidsmedewerkers en projectleiders binnen de overheid de juiste handvatten in een dagdeel. Na afloop kun je beoordelen of je een Data Protection Impact Assessment (DPIA) moet doen en hoe je deze uitvoert. We organiseren de workshop samen met CIO Rijk.

Direct aanmelden workshop

Doel workshop

Hoe bouw je als overheidsmedewerker mee aan dat vertrouwen? Weet je niets of weinig van rijksbrede privacy kaders en ben je gevraagd om aan een DPIA mee te werken? Of weet je niet zeker of je een DPIA moet doen, en hoe? Of geef je adviezen over de uitkomsten van een DPIA? Wil je hier mee over leren dan is deze workshop zeker iets voor jou. Meld je vandaag nog aan.

Onderwerpen die aan bod komen

Een DPIA moet in een vroegtijdig stadium van de beleids- of projectontwikkeling worden uitgevoerd. Zo krijg je op tijd inzicht in mogelijke privacyrisico’s bij verwerkingen van persoonsgegevens. Een DPIA is een instrument om die systematisch in kaart te brengen en te beoordelen welke bestaande beheersmaatregelen voldoen en waar aanvullende nodig zijn. Hiervoor is een rijksbreed model ontwikkeld.

Tijdens deze workshop doorlopen we deze onderwerpen:

  • Een korte introductie op risicobeheersing persoonsgegevensverwerkingen
  • Het belang van een DPIA voor betrokkenen en de organisatie
  • Wanneer is een DPIA nodig en wanneer niet
  • De opzet en inhoud van het Rijksmodel DPIA
  • De beschikbare hulpmiddelen bij de uitvoering van den DPIA

Inzichten na deelname

Je kan het nut en de noodzaak van een DPIA plaatsen, begrijpen hoe je de vragen uit het Rijksmodel DPIA moet beantwoorden en de risico’s van een gegevensverwerking beoordelen. 

Programma

De workshop is van 12.00 tot 16.30 uur voorafgaand is er de mogelijkheid om te lunchen.

Tijd per programmaonderdeel
12.00Ontvangst met lunch
12.30Start workshop met volgende onderdelen
  • Uitleg over het waarom en het belang van een DPIA
  • Uitleg over de opzet van het Rijksmodel DPIA en de Pre-scan
  • Uitleg over de invulvragen van het Rijksmodel DPIA
  • Rollenspel aan de hand van een casus
  • Ruimte voor vragen
  • Korte pauze(s) tussendoor in samenspraak met deelnemers
16.30

Einde workshop

Voor wie

Iedereen die werkt bij de (rijks)overheid is van harte welkom. Tijdens deze workshop komen zowel de theorie als de praktijk aan bod en is relevant voor: 

  • Niet-privacy professionals (beleidsadviseurs, projectleiders) binnen de overheid die een DPIA uitvoeren. Basiskennis van AVG is vereist.
  • Niet-privacy professionals binnen de overheid die over de uitkomsten van een DPIA adviseren. Basiskennis van AVG is vereist.

Voorbereiding vooraf

Neem vooral een kijkje op het Rijksmodel DPIA (website Kenniscentrum voor beleid en regelgeving) en de Invulhulp DPIA (rijksapp.nl). Lees de vragen globaal door en maak eventueel wat notities voor jezelf. Nog een opfrisser over AVG nodig? Bekijk eens de Microlearnings: Privacy.

Gastdocent

Tijdens deze workshop leer je van en met elkaar binnen de overheid. De deelnemers werken ook bij de (rijks)overheid. Gastdocent en workshopbegeleider Jacques Eding is coördinerend beleidsmedewerker Privacy CIO Rijk, onderdeel van Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Jacques heeft een uitgebreide kennis van privacy en informatiebeveiliging en werkt al meer dan een kwart eeuw in deze vakgebieden. Zo leren we van en met elkaar binnen de overheid.

Kosten

Er zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden aan de workshop.